Clik Aici!
Alte sporturi

Campionatele Mondiale De Atletism în Aer Liber De La Doha. 10 Sportivi Români Fac Deplasarea

În România, iubitorii atletismului vor putea urmări evenimentul LIVE pe canalul de Youtube al IAAF sau accesând link-ul de AICI.

ACTUALIZARE 30 septembrie. Sportivul român Alin Firfirică s-a clasat pe locul al patrulea în finala probei de aruncare a discului, luni, la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar), cu performanţa de 66,46 metri.

Medalia de aur a fost adjudecată de suedezul Daniel Staahl, cu 67,59 m, argintul a revenit jamaicanului Fedrick Dacres, cu 66,94 m, iar bronzul a fost cucerit de austriacul Lukas Weisshaidinger, cu 66,82 m.

În calificări, cea mai bună aruncare a lui Firfirică (CSA Steaua), sportiv calificat la JO 2020, a fost de 65,05 m. Cel mai bun rezultat al calificărilor a fost reuşit de suedezul Daniel Staahl, cu 67,88 m, al doilea a fost jamaicanul Fedrick Dacres, 65,44 m, iar al treilea a fost australianul Matthew Denny, 65,08 m.

România participă cu zece atleţi la Mondialele de la Doha, următoarea urmând să intre în competiţie Claudia Bobocea, miercuri, în serii la 1.500 m (ora 17:35).

ACTUALIZARE 29 septembrie. Narcis Mihăilă a ocupat un remarcabil loc 10 în proba de 50 km marş, desfăşurată în noaptea de sâmbătă spre duminică, la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar).

O fată a vrut să cânte Bambi la ziua ei. Reacția artistelor când au aflat că la eveniment vor fi prezenți doar 5 invitați

Recomandări

Mihăilă a fost înregistrat cu timpul de 4 h 13 min 56 sec, departe de cel mai bun rezultat al său, 3 h 58 min 17 sec, reuşit pe 19 mai la Alytus (Lituania), dar şi de baremul pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, care este de 3 h 50 min.

”Pot spune că m-am simţit bine în timpul cursei, abia după kilometrul 44 căldura şi umiditatea au început să-mi creeze mari probleme. Dar sunt foarte fericit de rezultat. Pentru mine este cel mai mare cadou pe anul acesta”

Narcis Mihăilă, pentru site-ul FRA

Cursa masculină de 50 km marş s-a încheiat cu victoria japonezului Yusuke Suyuki, în 4 h 04 min 21 sec, urmat la 38 de secunde de portughezul Joao Vieira, care a devenit, la 43 de ani, cel mai vârstnic medaliat din istoria Campionatelor Mondiale, la toate disciplinele. Pe treapta a treia a podiumului a urcat canadianul Evan Dunfee, cronometrat în 4 h 05 min 02 sec.

18 concurenţi au abandonat, printre care şi deţinătorul recordului mondial, câştigătorul ediţiei precedente de la Londra, francezul Yohann Diniz, iar alţi patru atleţi au fost descalificaţi.

Joop Visscher și-a îngrozit fosta logodnică. Ce i-a mărturisit după ce a cerut-o de nevastă, asta a alarmat-o

Recomandări

Următorul român care va evolua la Mondiale va fi Alin Firfirică, în finala de la aruncarea discului, luni, de la ora 21:15.

ACTUALIZARE 28 septembrie. Sportivul român Alin Firfirică s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de aruncare a discului la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar), cu a patra performanţă, 65,05 metri.

Cel mai bun rezultat al calificărilor a fost reuşit de suedezul Daniel Staahl, cu 67,88 m, al doilea a fost jamaicanul Fedrick Dacres, 65,44 m, iar al treilea a fost australianul Matthew Denny, 65,08 m.

Finala va avea loc luni, la ora 21:15, ora României.

Bătaie cu săbii și bâte în centrul Bucureștiului. Cel puţin un mort, alte persoane au fost rănite

Recomandări

ACTUALIZARE 28 septembrie. Alin Firfirică, în finală la disc!

ACTUALIZARE 28 septembrie. Ziua a doua a Campionatului Mondial de atletism în aer liber pentru seniori programează sâmbătă, 28 septembrie 2019, noi probe și finale la Doha. În ceea ce privește România, azi vom fi reprezentați de către doi sportivi: Alin Firfirică și Narcis Mihăilă.

Dacă Alin Firfirică va încerca să își câștige locul în finala de la aruncarea discului, Narcis va alerga pentru un loc cât mai bun în cursa de 50 km marș (finală).

Programul celor doi sportivi români de azi, de la Doha, este următorul:
Ora 16:15 – Alin Firfirică – disc – calificări – grupa A;
Ora 23:30 – Narcis Mihăilă – 50 km mars – finală.

Kenyana Ruth Chepngetich a câștigat proba de maraton de la Campionatul Mondial de atletism de Doha. Cursa s-a desfășurat la miezul nopții, la 33 de grade Celsius

ACTUALIZARE 27 septembrie. Sportivii români Bianca Ghelber şi Daniela Stanciu au ratat calificarea în finalele de la aruncarea ciocanului, respectiv săritura în înălţime, vineri, în prima zi a Campionatelor Mondiale de atletism de la Doha (Qatar).

Bianca Ghelber a ocupat locul 18 în calificările probei de aruncare a ciocanului, cu 68,65 m, chinezoaica Na Luo fiind ultima care a prins finala, cu 71,35 m. Cel mai bun rezultat l-a avut americanca DeAnna Price, 73,77 m.

La săritura în înălţime, Daniela Stanciu s-a clasat pe 24 în calificări, cu 1,85 m, croata Ana Simic fiind cea care a obţinut ultimul bilet pentru finală, cu 1,92 m. Opt atlete s-au calificat cu 1,94 m, iar alte patru cu 1,92 m.

România participă cu zece atleţi la Mondialele de la Doha, sâmbătă urmând să concureze Alin Firfirică, în calificări la aruncarea discului, şi Narcis Mihăilă, la 50 km marş.

————

Pe lângă cei cinci atleţi români calificaţi la Jocurile Olimpice din 2020, Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Florentina Iuşco-Marincu (săritura în lungime lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Alin Firfirică (aruncarea discului) şi Alina Rotaru (săritura în lungime), la Doha vor evolua şi Narcis Mihăilă (50 km marş), Andrei Gag (aruncarea greutăţii), Andreea Panţuroiu (triplusalt), Alexandru Novac (aruncarea suliţei) şi Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului).

Alina Rotaru, legitimată la CSM Bucureşti, unde este antrenată de Mihai Corucle, are ca obiectiv o clasare în primele opt locuri la Doha.

”Pentru mine este a treia participare la un Campionat Mondial de seniori. În 2015, la Beijing m-am clasat pe poziţia a 15-a, cu o săritură de 6,58 m. În 2017, la Londra am reuşit să intru în finală şi am terminat pe poziţia a 12-a. Acum, la această ediţie am ca obiectiv clasarea în primele opt sportive din lume. Proba de lungime va fi una dintre cele mai puternice de la Doha, dacă este să ne uităm pe performanţele sportivelor din acest sezon. Dar, cum spun mereu, totul e posibil. Trebuie să fiu optimistă şi să cred că pot face un rezultat bun”, a declarat Rotaru pentru site-ul FRA.

Alina Rotaru a ocupat locul 5 la Europenele de sală de la Glasgow, din luna martie, a sărit 6,91 m la Hanauerland-Spiele de la Freistett (Germania), rezultat care i-a adus calificarea la Mondiale şi la JO 2020.