Clik Aici!
copiiila plimbareordonanta 3ordonanta militaraparintiipolitiaSocial

Poți ieşi la plimbare cu copiii? Ce spune Poliția

Pentru lămuriri, autoritățile au explicat modul de aplicare a ordonanțelor militare în acest caz.

Pot să scot copiii afară la plimbare?

Răspuns: „Da, în condițiile art.1 lit. d) din Ordonanța militară nr. 3, unde se prevede că se pot efectua deplasări scurte, în apropierea locuinței, legate de activitatea fizică individuală. Nu veți merge însă în parcuri sau locuri de joacă, unde există riscuri mai mari de a fi preluat virusul și nu este permisă deplasarea în spațiul public, pietonal, în grupuri mai mari de trei persoane. Ieșirea copilului minor se va face întotdeauna cu însoțirea persoanei adulte care îl are în îngrijire.

Ce mai cuprinde Ordonanţa militară nr.3

„Ordonanța militară nr.3 la care face referire răspunsul prevede, la litera e, faptul că sunt permise „deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice”, potrivit celor relatate de RTV.

 

Hits: 2

Arata mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Close
Close